uadwokata

Adwokat

Niezawinione zwolnienie? Co zrobić?

Jeśli myślisz, że pozostałeś niesprawiedliwie zwolniony przez pracodawcę, mądrze będzie spróbować odwołać się od tej decyzji. Jeśli odwołanie nie przyniesie rezultatów równie doskonale będzie złożyć pozew do sądu.

Przed złożeniem oficjalnej skargi przeciwko pracodawcy o bezpodstawne zwolnienie należy w pierwszej kolejności spróbować rozwiązać powody swojej dymisji. Rozwiązać kłopoty można za pomocą arbitrażu – przedstawiciel będzie dążył do pogodzenia stron. Kluczowe jest to, aby zachować kopie wszystkich pism wysłanych lub odebranych w czasie zebrań i rozmów.

Jeżeli jednak uda się osiągnąć z pracodawcą kompromis i nie zdecyduje się on na Twoje zwolnienie wtedy nie dopuszcza się już składania skargi w sądzie.

W przypadku nieuczciwego zwolnienia jesteś uprawniony do wniesienia roszczenia jak najszybciej od dostania wypowiedzenia umowy o pracę. To do Ciebie należeć będzie obowiązek zademonstrowania dowodów stanowiących o bezprzyczynowym zwolnieniu. Jeżeli sąd zgodzi się, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie wówczas zostanie Ci przyznane odszkodowanie lub w niektórych przypadkach możliwość powrotu do dotychczasowej pracy.

Odszkodowanie będzie miało na celu wypłacenie należnego uposażenia za okres wypowiedzenia jaki stanowi umowa o pracę. Więcej wiadomości o prawie pracy znajdziesz na: prawnik Wrocław prawo.